Katibe, nikah kıyan memura, insanların arasını bulan kimseye, ülfet ve ünsiyete, hoş geçime delalet eder.

Rüyada terzi görmek, adalet sahibi bir kimseyle tanısılacağına işarettir. Rüyada terzi görmek, adil birisiyle tanısılacağına yorumlanır. Hayır işleri ve iyiliktir.

Bu kişinin kendisi olabilir. Terzi, halk arasında iki tarafı uzlaştırma işini yapan bir adam olarak tabir olunur.

Rüyasında kendisi için elbise veya çamaşır dikildiğini gören nefsini düzeltir.

Dikiş diktiğini fakat güzel dikmediğini gören iki tarafı uzlaştırmak için çalışır, fakat başaramaz. Karısı için bir şey diktiğini gören eziyet görür. Terzi, dağınık işleri toplayıp yoluna koyan kimseye de işarettir.

Bir başka rivayete görede: Rüyada terzi görmek, Ülfete ve insanların arasını ıslaha işarettir.

Bazen terzi, katibe ve nikah kıyan kimseye işarettir. Terzi görmek, kendisinden geçen bir şeyi yerine getirmeye çalışan adama veya işlediği işten pişmanlık duyan kimseye işarettir. Terzinin kendisi için bir şey dikmesi dininin güzelliğine işarettir. iyi beceremediği halde bir şeyi diktiğim görse, toplanması mümkün olmayan dağınık ve müteferrik işleri bir araya toplamaya çalışır. Kadın için elbise diktiğini gören kimseye, sıkıntı isabet’ eder.

Rüyada yırtık ve sökük terzi görmek, iyiliğe ve sevaba ya da hastalıklardan afiyet bulmaya işarettir.Bir kimse rüyada hanımın elbisesinin yırtılıp avret yerinin açıldığını görse ve kendisi oraya dikiş yamalayarak ortse, o kimse hanımına çirkin bir şey isnat eder, sonra da ondan özür diler.

Bir kimse rüyada kendi yırtık elblsesini yamaladığını görse o kimse akrabalarına düşman olur ve hayırsız kimselerle arkadaşlık yapar.

Bazı tabirciler, sökük ve yırtığı dikmek günahtan dönmektir.

Bazılan da mazlum ve hak sahibi île helallaşmaksızın batıl bir şey île özür dilemektir, dediler.

Comments

comments