Devlet başkanına, onun ülkesine, ordunun kurmay heyetine ve diğer birimlerine, bakanlara ve diğer devlet memurlarına; Batıdan esen rüzgar afet ve belalara, fırtına musibete, Güneydoğudan esen saba rüzgarı zafer ve müjdeye, rahmete, bolluk ve berekete, Muutedil olarak esen rüzgar hayır ve berekete, yerden toz ve tohrak kaldıran rüzgar savaşa, Yel ve hafif rüzgar nezle ve baş ağrısı gibi yaygın ve sıradan hastalıklara, Korku, tehlike ve karanlık olmaksızın, rüzgarın bir kimseyi bir yere nakletmesi -ehli olanlar için- melik olmaya, önemli bir göreve getirilmeye, diğerleri için iş ve ticaretteki durgunluğun gitmesine; ürpertili, karanlık ve korku atmosferi içinde rüzgarın bir kimseyi bir yere götürmesi zahmet ve sıkıntıya, üzüntü ve kedere, Ağaçları, evleri vs. alıp götüren ve herşeyi yıkan fırtına umumi bela ve musibetlere, Gökgürültüsüyle birlikte görülen rüzgar, gücü nisbetinde kahredici olan devlet başkanına, Şiddetli rüzgarın (fırtına) bir yöre halkının üzerine doğru esmesi onlar için korku ve şiddete, fırtına orada ağaçları kökünden sökerse, devlet başkanından kaynaklanacak olan gazaba, Bilinen yönlerden esen rüzgarlar (imbat vs.) güzel ve hoş haberlere, rahmet ve berekete, Kızılyel ana babaya asi olmaya, halkın ayak takımının harekete geçmesine delalet eder.

Rüyada hafif rüzgar yeni olaylara, yeniliklere, güzel gidecek iş yaşamına işaret eder. Sert rüzgar, bütün hayat tarzınızın değişeceğini haber verir. Sıcak bir rüzgar insanın değişiklikten rahatsız olacağını bildirir.

Rüyada hafif rüzgar yeni olaylara, yeniliklere, güzel gidecek iş yaşamına işaret eder. Sert rüzgar, bütün hayat tarzınızın değişeceğini haber verir. Sıcak bir rüzgar insanın değişiklikten rahatsız olacağını bildirir.

Değişiklik, hoşa gidecek yeniliklerdir.

Denizden gelen rüzgar bolluktur. Kişinin hayatı ve koşulları büyük ölçüde değişir.

Rüyada rüzgar görmek çesitli sekillerde tabir olunur.

Abdulgani Nablüsiye göre, rüyada rüzgar görmek bes sekilde yorumlanır; Yolculuk, sevinç, hayatta degisiklik, evlenmek, dogum.

Rüyada lodos rüzgari, hayatinin akisinin degiseceğine, poyraz rüzgari, siddetli bir sevgiye, sam rüzgari hastaliga ve sıkıntıya, güney rüzgari sevinç ve mutluluga delalet eder, Ibni Sirine göre; siddetli rüzgar estiğini görmek, o yer insanlarina korku vereceğine, agaçlari kökünden sökecek derecede siddetli rüzgar estiğini görmek ise, yine o yer halkina salgin bir hastalik, kitlik gibi bir bela bir musibet geleceğine delalet eder. Kirmani’ye göre; sam rüzgari yani sicak rüzgar görmek yakici hastaliklara ve soguk kis rüzgari görmek, soguk hastaliklara ve orta derecede esen rüzgari görmek ise, sagliga; agaçlari çiçek açtiran bahar rüzgari görmek ise, o yer halkinin iyi haline işarettir.

Rüzgarin kendisini sürüklediğini görmek, uzun bir yolculuga çikacağına ve bu yolculuktan ona menfaat ve iyilik geleceğine delalet eder.

Cabirül-Magribiye göre; siddetli bir rüzgarin kendisini yerden göge dogru kaldirdiğini görmek ecelinin yaklastiğına; rüzgarla havalandiktan sonra tekrar yere indiğini görmek, hasta olup tekrar iyileseceğine delalet eder.

Rüzgara bindiğini görenin mertebesi yüksek olur.

Cafer-i Sadik, rüzgar görmeyi sekiz sekilde yoruma tabi tutuyor; müjde, sözün geçmesi, mal, ölüm, azap, hastalik, iyilesme, rahatlik.

Bir baska rivayete görede: Rüyada rüzgar görmek, kuvvetine fayda ve zarar bakimindan kendisinden asagidaki mahidkat üzerine kahr ve galabesinden dolayi sultana veya Devlet Baskanina işarettir.

Bazen de sultanin mülk ve askerine, yardımcilarina, emirlerin, askerlerin haberlerine işarettir.

Rüzgarin Süleyman (A.S.) in hizmet ve yardımında bulundugu malumdur.

Bazen bati tarafindan esen rüzgar, siddetle estigi zamandaki sesinden, agaçlan düsürdügünden, gemileri batirdigindan dolayi haraba ve afete işarettir. Çünkü Ad kavmini helak eden rüzgar bu rüzgardir.

Bazen de rahmet yüklü bulutlari tasiyan rüzgar, ucuzluk ve bolluga, zafer ve müjdeye işarettir, Bazen de rüzgar, nezle ve bas agnsi gibi salgin olan hastaliga işarettir, Bir kimse rüyada korku, tehlike ve karanlik olmaksizin rüzgarin kendisinl yerinden alip götürdügünü görse, eğer ehil ise insanlara amir olur, yahut sanatinda durgunluk ve elindeki mali geçersiz ise, sanati revaç bulur. Korkan bir insan rüyada, rüzgar kendisini kaldirip onunla beraber gitse, rüzgar île beraber karanlik toz, toprak ses ve çiglik gibi haller de varsa eğer rüyayi gören kimse gemide ise helak olur, bir hastaligi varsa derdi artar. Gemide olmayip hastaligi da yoksa ona bir sıkıntı ve zahmet erisir.

Rüzgarin agaçlari kökünden çikarmasi, duvarlan yikmasi, halki veya hayvanlan ya da yiyecekleri uçurmasi, veba, harp, fitne veya esaret gibi halkin içinde meydana çikacak büyük bir belaya işarettir. Samyeli hararetli hastaliklara, gök gürültüsü ilc beraber olan rüzgar, kuvvetle beraber kahredici sultana işarettir.

Bir kimseyi rüzgar bir yerden diger bir yere götürse o kimseye saltanat ve devlet isabet eder. Yahut o kimse bir daha dönemeyecegi bir yere yolculuk yapar.

Rüyada rüzgar bir sehir veya asker Üzerine esse, o sehrin halki veya o asker harp halinde iseler helak olurlar. Mutedll olarak esen rüzgar hayir ve berekettir. Kuvvetli esen rüzgar hükümdarin kahndir. Toz, toprakla esen rüzgar harptir.

Rüzgarlar Allah Teala Hazretleri tarafindan müjdedir.

Rüzgar île beraber hayra alamet olan bir seyin bulunmamasi o yerden bereketin gitmesine işarettir.

Rüzgarin sesi olmasi azap ve siddettir.

Rüyada siddetli rüzgarin bir belde halki üzerine estiğinin görülmesi, o rüzgarin kuvveti miktarinca o yer halkina erisecek korku ve siddete işarettir. Güneyden esen rüzgarin estigi yerde veba, hastalik veya ölümün meydana gelmesine işarettir.

Bazi tabirciler de, güney rüzgan yagmur ve riziktir, dediler. Malum taraflardan temiz rüzgarin esmesi güzel ve hos haberiere ve rahmete işarettir.

Rüyada hafif rüzgar yeni olaylara, değişikliklere, hoşa gidecek yeniliklere işaret eder. Sert rüzgar, bütün yaşam koşullarının değişeceğini haber verir. Sıcak bir rüzgar insanın değişiklik yüzünden rahatsız olacağını gösterir. Rüyada hafif rüzgar görmek; hasta için sağlığına kavuşmaya, başkaları için güzel haberlere, saygıdeğer mevki sahibi bir kişi ile tanışmaya, lodos; sıkıntılara atlatmaya, fırtına; rüyanın görüldüğü şehirde bir felaket yaşanacağına halkın kötü durumlara düşeceğine, sam rüzgarı; ateşli ve tehlikeli bir hastalığa yakalanmaya, rüzgar tarafından sürüklenmek; uzun ve yorucu bir yolculuğa çıkmaya işarettir.

Comments

comments