Bakınız; Haliç.

Rüyada köy görmek gurbete yorumlanır.

Rüyasında güzel ve sevimli bir köyde dolastiğini gören, uzak bir memlekete yolculuk eder. Sehirden çikarak küçük bir köye vardiğini görmek, büyük bir memuriyetten ayrilarak esnafliga veya küçük çapta ticaret yapmaya baslayacağına delalet eder.

Bazi yorumculara göre, köy görmek sıkıntıdir.

Bir köye girdiğini gören sıkıntıya düser, köyden çiktiğini görmek ise, feraha kavusmakla yorumlanır, Ibn-i Sirin’e göre; rüyasında bir köy camiine girdiğini görmek, Allah’ın (CC) emirleri yolunda ve cennetle müjdelenmeye işarettir.

Rüyasında bir köy imami ile konustugunu görmek, ibadetinde süpheye düstügüne ve dogru yolu bulmaya çalisacağına işarettir. Köy firinindan ekmek almak yeni bir kismettir, Bir köyden çikarak bir sehre girdiğini gören kimse, sıkıntıdan kurtulur ve feraha erer.

Bir köyün içinden geçerek yoluna devam ettiğini görmek, gönül rahatliğına ve rizk bolluguna kavusacağına delalet eder. Kendisini köylülerin arasinda görüp onlarla konustugunu ve dertlerini dinlediğini gören kimse, kendisinden yardım isteyen bazi kisilere mal, para ve sözle yardım eder. Kirmani’ye göre; bir köyde gören dininde fesada ugrar; bir köyden bir sehre tasindiğini görmek, dininde iyilik, islerinde kurtulus, korkudan kurtulma ve yeniliktir.

Bir köyden çiktiğini görmek, iyidir.

Bir köyün yikildiğini veya orayi sel götürdügünü görmek, o yerin büyügünün o köye zulüm edeceğine işarettir.

Bir köye girdiğini görenin eline rizk geçer.

Bir köyü hayvanlari alinmis veya agaçlari kesilmis, yahut ekinleri yenilmis görmek, halkinin fakir olarak islerinin bozulacağına; bir köyü senlenmis görmek, berekete işarettir.

Rüyasında köyde oturdugunu görenin rizki bol olur ve menfaat görür. Köyleri ölçtügünü gören, bir ise baslar ve bunda basarili olur.

Bir köyün olduğundan daha büyük görmek, hayra ve fazla mal ve nimete delalet eder.

Bir baska rivayete görede: Rüyada köy görmek zulüm ve helaka işarettir.

Rüyada mamur bir köye girdiğini gören kimse, bir kimse île kavga eder. Yahut o kimseyi öldürür.

Bir sehirden bir köye geçtiğini gören kimse, güzel bir ise bayagi bir isi tercih eder yahut iyi bir isi yapar, sonradan bu isin kötü zannederek pisman olur. Ya da isin hakikatina vakif olmadiki halde ser zannettigi hayırlı bir isi yapar.

Bir köye girdiğini gören kimse, güzel bir amel yapmaya baslar. 1 Bir köyden çiktiğini gören kimse, sıkıntıdan halas olarak rahatliga erisir,Mamur bir köyün harap olduğunu, arazi ve ziraat yerlerinin bos kaldiğini görse, o köy balkinin düsecekleri bela ve musibete işarettir.

Bir köyü mamur bir vaziyette görmek, dindarliga işarettir. önceden mamur olan yerleri görmek, yine dindarliga ve tövbe etmeye işarettir.

Bazen köy, karanlik odaya, bid’at, fesat ve cemiyetten çikmaya işarettir.

Bir kimse rüyada bir köyün harap ve içinde oturanlarin dagildiğini yahut da köyü sel götürdügünü ya da köyün yandiğini görse ve o köy de bilinen ve taninan bir köy ise, o köy halki zulme ugrar.

Bazen de bu rüya, çekirge, dolu, afet, bela ve veba gibi seylere işarettir.

Bir kimse bir köyden çiktiğini görse, o kimsenin halinin iyi olduğuna işarettir.

Bir köyden bir sehre naklettiğini gören kimse, mesakkattan rahatliga, korkudan da emniyete erisir.

Bir sehirden bir. köye naklettiğini gören kimse, rahatliktan mesakkata emniyetten de korkuya düser.

Comments

comments