Bakınız; Hakim.Ibn-i Sirin’e göre; rüyasında kadi olup halk arasinda hükmettiğini gören, zarara, türlü belaya ugrar ve halkin karsi koymasina sebep olup mali, mülkü ve esyasi elinden çikar.

Bu rü-yayi gören eğer bir yolculukta ise, yolu kapanarak memleketine zahmet ve güçlükle döner.

Bir çok zarar görür.

Eğer hakikaten ka-di olacak kadar ilim sahibi ise, kadi olur. isleri düzelir. Hayir ve menfaat görür ve mutlu olur. Kirmani demistir ki: Rüyasında taninmis bir kadi veya öyle bir kadiyi gören kisinin mevkii ve rütbesi artar.

Rüyada taninmayan bir kadi görmek, hayir ve berekete eristiğine delalet.

Rüyada bir hakim görmek, o hakimin verdigi hükme göre tabir olunur.

Eğer hakimin verdigi hüküm hayırlı ise rüya hayra. degil-se serre yorumlanır.

Elinde terazi tutan bir hakim görmek, o yerde hak ve adaletin geçerli olduğuna delalet eder. Taninan ve bilinen bir hakimi rüyada görmek, hayir ve berekettir.

Rüyada bulundu-gu yere bir hakimin geldiğini görmek, izzet ve devlete; kendisinin hakimin bulundugu yere gittiğini görmek, serefe ve kiymetinin artacağına işarettir.

Bir hasta hakimin bir adam göndererek kendi-sini çagirttiğini görmesi, ecelinin yaklastiğına delildir. Mahkeme görmek, aydinlik ise, o yerde hak ve adaletin geçerli olduğuna, ka-ranlik ise, hükümlerde adalet olmadiğına, mahkemede iki tarafin durusmalarinin yapildiğini görmek, hakimin lehine karar verdi-gi kimsenin menfaat göreceğine; aleyhine hüküm verdigi kimse-nin ise hakarete ugrayacağına; kendisinin hakim huzurunda mu-hakeme olundugunu görmek, dünya ve ahiret islerinde hesap vereceğine delalet eder.

Abdülgani Nablusi’ye göre; kadi ve hakim görmek, rüyanin görülüs sekline göre, rüya sahibinin hal ve sanma ve durumuna bakilarak hayir, ser, kar veya zarar, adalet veya zulüm, yükselme veya alçalma ile yorumlanır. Hakimin mahkemede karar vermesi için özel yerinde oturdugunu görmek, o yerde adaletin var olduğu-na, rüya sahibinin adalete nail olacağına, hakimin bulundugu yerden inmesini görmek ve indirildiğine sahit olmak, memuriyetinden veya isinden atilacağına, yahut adaletin olmadiğına isaret-tir. Hakimi çiplak olarak hükmeder görmek, hükmünde yanilacağına; üzerinde layik olmayan ve ayip sayilacak bir elbise görmek adaletin eksikliğine, aksine çok sik giyinmis görmek, halk arasin-da itibarinin artmasina delalet eder.

Bir baska rivayete görede: Rüyada kadi ve adaletle hükmettiğini gören kimse’ tüccar ise. insafli olur.

Esnaf veya tarti ve ölçü isleriyle mesgul oluyorsa, onlarda da dogruluktan ayrilmaz.

Rüyada insanlar arasinda zalimane bir sekilde hükmettiğini gören kimse, vali ise azledilir.

Eğer bunlarin hiç l biri degilse, müptela olacagi bir bela sebebiyle üzerinde bulunan Allah (C.C.) ‘in nimetlerinde degisiklik olur ve o nimetten mahrum kalir.

Comments

comments